About the Simpson Medal

The Simpson Medal, a prize for Australian rules football, has been donated by Dr. Fred Simpson and family since 1945. It is awarded to the best player in a WAFL Grand Final and the best player in an interstate game involving Western Australia. In recent years in interstate games, the medal has been awarded only to WA's best player as opposed to the overall best player.

State Game Simpson Medalists

Season Winner Club
2018Kyal HORSLEYSubiaco
2017Luke RYANPeel Thunder
2016Connor BLAKELYPeel Thunder
2015Matthew BOLANDSubiaco
2014Jason BRISTOWSubiaco
2013Mark HUTCHINGSWest Perth
2012Paul MEDHURSTClaremont
2011Beau MAISTERClaremont
2010Andrew KRAKOUERSwan Districts
2009Ashton HAMSSouth Fremantle
2008Christopher HALLSubiaco
2007Bradley SMITHSubiaco
2006Marc WEBBSubiaco
2005Toby MCGRATHSouth Fremantle
2004Paul VINESSubiaco
2003Brent LECRASWest Perth
2002Ryan TURNBULLEast Perth
2001Ryan TURNBULLEast Perth
2000Dean COXEast Perth
1999Christian KELLYWest Perth
1998Adrian BROMAGEEast Fremantle
1997David HYNESSouth Fremantle
1996Todd RIDLEYClaremont
1995Darren HARRISWest Perth
1994Mark AMARANTIEast Fremantle
1993Dale KICKETTClaremont
1992Clinton BROWNINGEast Fremantle
1991Dale KICKETTClaremont
1990Greg WALKERSwan Districts
1989Benjamin ALLANClaremont
1988Mick LEESubiaco
1987Peter THORNEClaremont
1986Mark ZANOTTISubiaco
1985Brian TAYLORSubiaco
1984Barry KIMBERLEYSwan Districts
1983Brad SHINESwan Districts
1982Graham MELROSESwan Districts
1981Maurice RIOLISouth Fremantle
1980Maurice RIOLISouth Fremantle
1979Kevin TAYLOREast Fremantle
1978Ian MILLEREast Perth
1977Wim ROSBENDERPerth
1976Malcom DAYPerth
1975Allan WHINNENWest Perth
1974Gary GIBELLINIEast Fremantle
1974David PRETTYPerth
1973Dennis BLAIRSubiaco
1972Kenneth MCAULLAYEast Perth
1971Shane SHERIDANWest Perth
1970Brian CICCOTOSTOSouth Fremantle
1969William DEMPSEYWest Perth
1968Barry CABLEPerth
1967Barry CABLEPerth
1966Barry CABLEPerth
1965Dave IMRIEEast Fremantle
1964Norman ROGERSEast Fremantle
1963Kenneth BAGLEYSwan Districts
1962Ray SORRELLEast Fremantle
1961Keith SLATERSwan Districts
1960Timothy FOLEYWest Perth
1959Graham (Polly) FARMEREast Perth
1958Ned BULLEast Perth
1957Francis CONWAYEast Fremantle
1956Anthony PARENTICHSouth Fremantle
1955Mervyn MCINTOSHPerth
1954Charlie TYSONSouth Fremantle
1953Stephen MARSHSouth Fremantle
1952Des KELLYSouth Fremantle
1951Don PORTERWest Perth
1950Clive LEWINGTONSouth Fremantle
1949Jack LARCOMBEWest Perth
1948David INGRAHAMSouth Fremantle
1947Eric ERIKSSONSouth Fremantle
1946John LOUGHRIDGEWest Perth
1945Alan EBBSEast Fremantle

Grand Final Simposn Medalists

Season Winner Club
2018Kyal HORSLEYSubiaco
2017Luke RYANPeel Thunder
2016Connor BLAKELYPeel Thunder
2015Matthew BOLANDSubiaco
2014Jason BRISTOWSubiaco
2013Mark HUTCHINGSWest Perth
2012Paul MEDHURSTClaremont
2011Beau MAISTERClaremont
2010Andrew KRAKOUERSwan Districts
2009Ashton HAMSSouth Fremantle
2008Christopher HALLSubiaco
2007Bradley SMITHSubiaco
2006Marc WEBBSubiaco
2005Toby MCGRATHSouth Fremantle
2004Paul VINESSubiaco
2003Brent LECRASWest Perth
2002Ryan TURNBULLEast Perth
2001Ryan TURNBULLEast Perth
2000Dean COXEast Perth
1999Christian KELLYWest Perth
1998Adrian BROMAGEEast Fremantle
1997David HYNESSouth Fremantle
1996Todd RIDLEYClaremont
1995Darren HARRISWest Perth
1994Mark AMARANTIEast Fremantle
1993Dale KICKETTClaremont
1992Clinton BROWNINGEast Fremantle
1991Dale KICKETTClaremont
1990Greg WALKERSwan Districts
1989Benjamin ALLANClaremont
1988Mick LEESubiaco
1987Peter THORNEClaremont
1986Mark ZANOTTISubiaco
1985Brian TAYLORSubiaco
1984Barry KIMBERLEYSwan Districts
1983Brad SHINESwan Districts
1982Graham MELROSESwan Districts
1981Maurice RIOLISouth Fremantle
1980Maurice RIOLISouth Fremantle
1979Kevin TAYLOREast Fremantle
1978Ian MILLEREast Perth
1977Wim ROSBENDERPerth
1976Malcom DAYPerth
1975Allan WHINNENWest Perth
1974Gary GIBELLINIEast Fremantle
1974David PRETTYPerth
1973Dennis BLAIRSubiaco
1972Kenneth MCAULLAYEast Perth
1971Shane SHERIDANWest Perth
1970Brian CICCOTOSTOSouth Fremantle
1969William DEMPSEYWest Perth
1968Barry CABLEPerth
1967Barry CABLEPerth
1966Barry CABLEPerth
1965Dave IMRIEEast Fremantle
1964Norman ROGERSEast Fremantle
1963Kenneth BAGLEYSwan Districts
1962Ray SORRELLEast Fremantle
1961Keith SLATERSwan Districts
1960Timothy FOLEYWest Perth
1959Graham (Polly) FARMEREast Perth
1958Ned BULLEast Perth
1957Francis CONWAYEast Fremantle
1956Anthony PARENTICHSouth Fremantle
1955Mervyn MCINTOSHPerth
1954Charlie TYSONSouth Fremantle
1953Stephen MARSHSouth Fremantle
1952Des KELLYSouth Fremantle
1951Don PORTERWest Perth
1950Clive LEWINGTONSouth Fremantle
1949Jack LARCOMBEWest Perth
1948David INGRAHAMSouth Fremantle
1947Eric ERIKSSONSouth Fremantle
1946John LOUGHRIDGEWest Perth
1945Alan EBBSEast Fremantle